22 mar Jak zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?
Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów jakimi dysponujemy. Jest niezbędna do utrzymania życia i do większości codziennych czynności. Światowy Dzień Wody, który odbywa się co roku, 22 marca, przypomina nam, jak wielką rolę ona odgrywa i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Jak zatem projektować domy i mieszkania, żeby oszczędzać cenny zasoby? Jakie nawyki warto utrwalać, żeby ograniczyć zużycie wody m.in. w łazience?
Jak projektować domy i mieszkania, aby były bardziej ekologiczne i pomagały oszczędzać zasoby – energię, wodę?
Już na etapie wyboru projektu domu, czy swojego mieszkania mamy ogromny wpływ na to, w jaki sposób oszczędzać wodę, energię i inne media. Dlaczego? Po pierwsze zależne jest to od
wielkości lokalu. Po drugie od ilości osób zamieszkujących. Po trzecie od złożoności instalacji i używanych sprzętów. Jednak ja dodałabym jeszcze jeden ważny punkt – świadomość wyborów i poznanie możliwości instalacji poszczególnych systemów. Kanalizacji, czy dystrybucji wody, punktów elektrycznych – tak naprawdę każdego elementu, który ma wpływ na zużycie podczas naszego codziennego funkcjonowania.
Przechodząc do konkretów. Ważnymi wyborami mogą być: zbieranie wody deszczowej, jeśli posiadamy dom, używanie wody szarej, założenie systemu filtracji wody (dotyczy zarówno domów, jak i mieszkań). Wartościowa jest też zmiana nawyków: zakręcanie wody w kranie w kuchni, kiedy myjemy naczynia, wybieranie zmywarek z funkcją ekologicznego zużycia (na szczęście prawie każda już ma taki program), wyłączanie światła w pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy, a najlepiej projektowanie oświetlenia w sekcjach, aby móc dowolnie i optymalnie dostosować je do siebie.
Jak obecnie do projektowania domów podchodzą klienci? Czy zmieniło się podejście do rozwiązań, które oszczędzają zasoby – energię, wodę? Czy niezbędna jest edukacja ze strony architekta w tym zakresie?
Klienci dokonują świadomych wyborów – wreszcie! Poparte jest to dostępnością informacji i też otwarciem się na innowacje. Ważnym argumentem w tych wyborach są też finanse. Rosnące koszty utrzymania mieszkań, domów skłaniają ludzi do zastanowienia się, jak i jakie instalacje tworzyć w ich domach, aby zaoszczędzić w długoterminowej eksploatacji. Kolejna kwestia to ekologia. Zdecydowanie zmienia się nasze myślenie na temat globalnego ocieplenia klimatu i wpływ tych naszych wyborów na jego skalę oraz prędkość. Myślimy, jak nasze obecne wybory wpłyną na kolejne pokolenia. To cieszy. W mojej opinii architekt ma ogromną rolę w edukacji klientów. Też w edukacji wykonawców. To my projektujemy, a więc jako pierwsi proponujemy konkretne rozwiązania. Nasza świadomość również rośnie dzięki licznym szkoleniom.
No Comments