15 wrz Jak optymalnie zaprojektować łazienkę dla dzieci?
Projektowanie wnętrz dla dzieci jest dziedziną zdecydowanie ciekawą. Każdy mały człowiek ma bowiem ogromny potencjał dla architekta wnętrz, który można mocno wykorzystać. W mojej opinii warto czerpać od dzieci nie tylko w oparciu o ich potrzeby, ale też o niczym nie ograniczoną wyobraźnię. Tak zawsze postępuję w procesie projektowania wnętrz dla dzieci.
Dziś chciałabym przybliżyć 3 najważniejsze moim zdaniem zasady, których zastosowanie przy projekcie łazienki dzieci wpływa na optymalizację ich przestrzeni. Zacznę od tego, że projekt wnętrz łazienki dla dzieci nie oznacza remontu co kilka lat, szczególnie kiedy pracujemy nad wnętrzem dla małych dzieci, które rosną. Obecnie realizujemy wnętrza łazienek w naszym domu, a wśród nich jest łazienka dla naszych córek w wieku 2,5 i 4 lata. Pisząc ten tekst zdaję sobie sprawę z tego, że czytają go rodzice – Moi Drodzy, nie ma nic przyjemniejszego niż stworzenie dziecku nie tylko pięknego, ale funkcjonalnego wnętrza!
Po pierwsze – wyposażenie łazienki można wybrać w oparciu o katalogowe rozwiązania.
W łazience naszych dzieci będzie kompletne wyposażenie: podwójna umywalka, miska wc, prysznic walk-in, wanna wolno stojąca, meble. Zacznę od tego, że całe pomieszczenie ma około 15 mkw i znajduje się na poddaszu. A więc przestrzeń odczuwalna w wielkości podłogi nie przełoży się na kubaturę, skos połaci dachu mocno ją pomniejszy. Jest tutaj jedno okno, a łazienka jest mało nasłoneczniona. Wybór sprzętów do tej łazienki padł na wyposażenie od Geberit z serii iCon, szczególnie dlatego, że są to wysokiej jakości elementy i odpowiadały nam one zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie. Zacznę od umywalki. Wybrana umywalka z serii iCon to 120cm ceramika, która będzie posadzona na wiszącej szafce z tej samej serii. Szafka jest meblem wybranym z katalogu, a dopełnieniem meblowym będzie słupek wiszący również z serii iCon. Dla nas jest to bardzo optymalne rozwiązanie, ponieważ nie musimy szukać, projektować mebli, które spełnią wszystkie nasze potrzeby. Seria iCon posiada wszystko, co mebel powinien mieć: odpowiednia wielkość, wykonanie z materiału wilgocioodpornego, szeroki wybór kolorów mebla, szuflady z cichym domykaniem i wiele innych atutów. Katalogowe jest dobre.
Po drugie – przestrzeń dla dziecka rośnie poprzez akcesoria, baza może być ponadczasowa.
„Zbudowanie” łazienki dla dzieci wiąże się z dylematami, czy tworzyć wnętrze, które po wejściu będzie wyróżniało się stylistyką dziecięcą, czy zrealizować łazienkę w taki sposób, aby rosło z dzieckiem… poprzez akcesoria? Ja zdecydowanie wybieram opcję drugą. Wiąże się to ze stworzeniem wnętrza możliwie neutralnego, do którego poprzez wstawienie akcentów wyposażenia dedykowanego dzieciom, przestrzeń nabiera koloru, funkcjonalności niezbędnej dla dzieci. Jakie to są elementy? To przede wszystkim różnego typu podesty, które dostawiamy w pobliżu umywalki, czy szafek. Mogą to być stopnice o regulowanej wysokości, a może być podest w formie siedziska, który można wykorzystać dwojako. Możemy dodać fantazyjne siedziska pod prysznic, aby kąpiel sprawiała dziecku radość. Warto pomyśleć o kolorowych tekstyliach i wieszakach na różnych wysokościach – dostępnych dla dzieci, które dopiero zaczynają być samodzielne.
Po trzecie – wybierając ceramikę sanitarną do łazienki dzieci postaw na jakość!
Dzieci mają ogromną wyobraźnię twórczą, a ja jako architekt wnętrz (i prywatnie mama dwójki) zwracam szczególną uwagę na to, aby wyposażenie nie uległo zniszczeniom poddawane eksperymentom maluchów. W przypadku projektu łazienki dla dzieci w naszym domu, wybraliśmy również wspominaną wcześniej umywalkę z serii iCon od Geberit, ale też miskę wc z serii iCon. Dzięki temu wiem, że jakość wykonanego sprzętu daje nam pewność, że nie ulegnie on zniszczeniom, jak w przypadku innych, tańszych i mniej jakościowych produktów. Ponadto użyta technologia rimfree ułatwi czyszczenie miski wc wewnątrz, a łatwe mocowanie deski wolno opadającej z zawiasami wypinanymi, blokowanymi pozwoli na utrzymanie czystości również w górnej części miski. Mówią, kto wybiera tanio dwa razy płaci – w przypadku wyboru Geberit nie ma takiej możliwości.
Mam nadzieję, że udało Ci się przeczytać cały wpis i wyciągniesz spośród moich metod na optymalizację przestrzeni w łazience wiele takich, które wykorzystasz u siebie.
Monika Staniec
Wpis powstał we współpracy z marką Geberit.
No Comments